تریپتوفان

تریپتوفان یکی از بیست و دو اسید آمینه‌ی اصلی یاخته‌های زنده و از اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی انسان است
شناسه کالا در انبار: 73-22-3
تماس برای قیمت

تریپتوفان یکی از بیست و دو اسید آمینه‌ی اصلی یاخته‌های زنده و از اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی انسان است که در موش‌ها نیز به عنوان یک فاکتور رشد شناسایی شده‌است. این اسیدآمینه در ساختمان بسیار از پروتئینها وجود دارد و نیز در ساخت برخی میانجی های عصبی مانند سروتونین و کوآنزیمهایی مانند نیاسین مؤثر است. به علت وجود حلقه آروماتیک نور را در طول موج 280 نانو متر جذب می‌کند.

مکمل تریپتوفان

مکمل تریپتوفان یک اسید آمینه است ( بلوک سازنده پروتئین ) که فرم فعال‌ تر و موثر‌تر آن ال‌-تریپتوفان می باشد. مکمل تریپتوفان آمینو اسید غیر ضروری شناخته شده است ، زیرا بدن انسان قادر به تولید آن نمی باشد. اسید آمینه تریپتوفان باید از غذا تامین شود و در بسیاری از پروتئین‌ های گیاهی و حیوانی یافت می‌شود.

یکی از چیزهایی که اغلب افراد برای بهبود سلامتی ، افزایش انرژی ، بهبود عملکرد انتقال دهنده های عصبی ، کاهش وزن و بهبود فرآیند خواب نادیده می گیرند ، اهمیت مصرف آمینو اسیدها است. بدن ما باید همه آمینو اسیدهای ضروری مانند تریپتوفان ، هیستیدین ، لوسین و لیزین را از طریق رژیم غذایی دریافت کند. این در حالی است که دیگر اسید آمینه های غیر ضروری نیز در بدن نقش بسیار مهمی دارند. آمینو اسیدهای ضروری به بدن کمک می کنند که نوع غیر ضروری این مواد را تولید کند و برای ساخت و ترمیم بافت عضلانی از آن ها بهره ببرد.

مکمل تریپتوفان چیست ؟

مکمل تریپتوفان یک اسید آمینه ضروری است که همانند یک تنظیم کننده طبیعی خلق و خو عمل می کند ، زیرا توانایی کمک به تولید و تعادل هورمون های خاص را در بدن دارد. مصرف غذاهایی غنی از تریپتوفان یا مصرف مکمل تریپتوفان باعث می شود تا اثر آرام بخش طبیعی روی بدن ایجاد شود ، خواب بهبود پیدا کند ، اضطراب کم شود و چربی بدن کاهش پیدا کند.

تریپتوفان حتی موجب تحریک انتشار هورمون های رشد ، کاهش میل به خوردن کربوهیدرات ها و کاهش میل شدید به خوردن شیرینی جات می شود. یکی از محصولات مهم تریپتوفان ، 5HTP است. این ماده با افزایش تولید هورمون اصلی احساس شادی ( یعنی سروتونین در مغز و سیستم عصبی ) موجب ایجاد حس آرامش و رفاه می شود. سروتونین همان ماده آرامش بخش است که وقتی غذاهای کربوهیدرات دار مصرف می کنیم ، در بدن آزاد می شود. به همین دلیل است که مصرف مکمل تریپتوفان برای کنترل اشتها و کاهش وزن یا حفظ وزن در محدوده طبیعی مفید است.

عملکرد ال تریپتوفان در بدن چیست ؟

تریپتوفان برای بهبود عملکرد بسیاری از اندام های مهم بدن ضروری است. پس از جذب ال-تریپتوفان از طریق غذا ، بدن آن را به 5HTP یا همان 5-هیدروکسی‌ تریپتوفان و سپس به سروتونین تبدیل می‌ کند. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که سیگنال‌ ها را بین سلول‌ های عصبی منتقل کرده و همچنین باعث تنگ شدن رگ‌ های خونی می‌ گردد. افزایش سطح سروتونین مغز می‌ تواند خلق و خوی فرد را بهتر کند و عملکرد ضد افسردگی داشته باشد.

درمان مشکلات روحی و روانی با آمینو اسید تا حدودی بر اساس این واقعیت بنا شده است که مصرف اسیدهای آمینه خاصی با درمان بیماری های زیر ارتباط دارند :

    اختلالات خواب

    افسردگی

    خستگی

    اضطراب

    اختلالات جنسی

به همین دلیل است که مصرف اسیدهای آمینه برای همه افراد در همه گروه های سنی مفید است. بهترین بخش در مورد استفاده از آمینو اسیدها برای درمان مشکلات و نشانه های ساده این است که این مواد کاملا طبیعی هستند ، نیازی به تجویز ندارند و اکثریت قریب به اتفاق آن ها هیچ عارضه جانبی را روی بدن ایجاد نمی کنند.

5HTP یا 5-هیدروکسی‌ تریپتوفان که از تریپتوفان سنتز شده است و ال-تریپتوفان به دلیل توانایی شان در افزایش سطح سروتونین بیشتر برای کمک به درمان اختلالات متعدد زیر به کار برده می شوند :

    اختلالات خواب

    اختلالات خلقی مثل افسردگی و اضطراب

    میگرن و سردرد تنشی

    اختلالات در غذا خوردن

    ناتوانی در یادگیری مانند ADHD

    سندرم پیش از قاعدگی و علائم یائسگی

    فیبرومیالژیا ( یک سندرم درد اسکلتی – عضلانی مزمن است که با درد در سطح گسترده ، نقاط حساس ، خستگی و اختلال خواب مشخص می‌ شود و علت‌ شناسی آن ناشناخته است. )

مزایای مکمل تریپتوفان در بدن :

بهبود کیفیت خواب

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تریپتوفان دارای اثرات طبیعی آرام بخش است که می تواند به شما در بهبود خواب کمک کند. کمبود خواب یک عامل خطرناک برای ایجاد مشکلاتی مانند موارد زیر است :

    افسردگی

    کاهش هماهنگی حرکتی

    کاهش تمرکز و حافظه

    دردهای عضلانی

    افزایش وزن

بهبود خلق و خو و کاهش افسردگی :

تریپتوفان نه تنها به شما کمک می کند که به راحتی بخوابید ، بلکه به صورت طبیعی خلق و خوی شما را بهبود داده و از بدن در برابر افسردگی ، اضطراب و علائم متعدد منفی که به دلیل استرس زیاد ایجاد می شوند مانند سندرم روده تحریک پذیر و بیماری قلبی محافظت می کند. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که ال-تریپتوفان ، سروتونین تولید کرده و باعث می شود مغز آرام شود. این ماده به تولید سایر اسیدهای آمینه ضروری که باعث کنترل حالات روحی و کاهش تولید هورمون استرس می شود ، کمک می کند.

برخی مطالعات حتی نشان داده اند که تریپتوفان و مکمل 5HTP می توانند به عنوان داروهای ضد افسردگی نیز تجویز شوند. مطالعات مقدماتی نشان می دهد که 5HTP برای درمان افرادی که افسردگی خفیف تا متوسط دارند و از داروهایی مانند فلووکسامین (Luvox) استفاده می کنند ، نیز مفید است. در 63 شرکت کننده در یک مطالعه مشخص شد که مکمل 5HTP مانند داروی فلووکسامین برای کاهش علائم افسردگی مفید است.

کاهش سردرد و میگرن :

مطالعات نشان داده اند که کاهش تریپتوفان موجب افزایش سردرد تنشی و میگرن شده و همچنین باعث تهوع و ناراحتی های شدیدی که بسیاری از افراد مبتلا به میگرن آن ها را تجربه می کنند ، خواهد شد. به نظر می رسد افزایش سنتز سروتونین در مغز موجب تسکین طبیعی سردرد و علائم میگرنی از جمله حساسیت به نور و بیماری های گوارشی می شود.

یک مطالعه انجام شده توسط محققان دانشکده روانشناسی دانشگاه ملوداک استرالیا نشان داد که 5 تا 8 ساعت پس از مصرف نوشیدنی حاوی مجموعه ای از 19 اسید آمینه متفاوت ، از جمله تریپتوفان علائم میگرن به طور قابل توجهی کاهش یافت.

کمک به کاهش وزن :

مکمل تریپتوفان می تواند برای کسانی که در تلاش برای کاهش وزن هستند مفید باشد. افزایش سطح سروتونین باعث آرامش ، کنترل هوس بیش از حد و حتی بهتر شدن عملکرد سوخت و ساز بدن می شود. همه این عوامل در کاهش وزن موثرند. ال-تریپتوفان برای تولید نیاسین ( ویتامین B3 ) مورد نیاز است. نیاسین برای تبدیل مواد مغذی مانند کربوهیدرات ها ، پروتئین ها و چربی ها به انرژی قابل استفاده بوده و از فرآیند متابولیسم پشتیبانی می کند.

نیاسین یا ویتامین B3 برای کارکردهای شناختی از جمله ترکیب پروتئین های مهم عصبی و آنزیم هایی که اشتها را کنترل می کنند ، نیز مفید است. یکی دیگر از مزایای جالب این ماده این است که تریپتوفان باعث بهبود عملکرد فیزیکی و کاهش خستگی می شود. این بدین معنی است که با مصرف آن بیشتر می توانید ورزش کنید.

نیاز روزانه بدن به مکمل تریپتوفان :

هنگامی که صحبت از مصرف روزانه مکمل تریپتوفان می شود ، تفاوت های زیادی در مورد نیاز بدن به این ماده وجود دارد. این موضوع به این دلیل است که عواملی مانند سن فرد ، وزن ، ترکیب بدن ، سطح فعالیت و سلامت دستگاه گوارش و روده بر روی جذب و مصرف این اسید آمینه تاثیر زیادی دارد. به طور کلی بهتر است که تمام مقدار مورد نیاز بدنتان به این ماده را از طریق مواد غذایی دریافت کنید.

تحقیقات نشان می دهد که اکثر بزرگسالان سالم روزانه بین 3.5 تا 6 میلی گرم ال-تریپتوفان به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مصرف می کنند. مصرف کالری کم ، ورزش زیاد و داشتن هر نوع اختلالات التهابی در دستگاه گوارش یا آسیب کبدی می تواند منجر به کاهش جذب تریپتوفان و کمبود آن شود. با این وجود اگر از علائم خستگی ، تحریک پذیری و مشکلات خواب برخوردار هستید باید از این ماده بیشتر استفاده کنید.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مکمل تریپتوفان برای موارد زیر نیز کاربرد دارد :

    اختلالات افسردگی قبل از قاعدگی ( PMDD ) : مصرف روزانه 6 گرم تریپتوفان منجر به کاهش تغییرات خلقی ، فشارهای عصبی و زود رنجی خانم ها ( ناشی از PMDD ) می گردد.

    کمک به ترک سیگار : تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که مصرف مکمل تریپتوفان به افرادی که قصد ترک سیگار دارند ، کمک شایانی می کند.

مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
شماره محصول73-22-3
مترادف(S)-2-Amino-3-(3-indolyl)propionic acid, L-α-Amino-3-indolepropionic acid, L-Tryptophan
فرمولC11H12N2O2
وزن مولکولی204.23 g/mol
برچسب های محصول