لسیتین

لسیتین یک ترکیب طبیعی است که در بسیاری از سلول‌های زنده یافت می‌شود و از خانوادهٔ فسفولیپیدهاست. این ماده به طور عمده از گروهی از فسفولیپیدها به نام فسفاتیدیل‌ کولین ساخته شده است و در ساختار سلولی و غشای سلولی نقش دارد. لسیتین در مواد غذایی مختلف یافت می‌شود، از جمله آنها می‌توان به تخم مرغ، دانه‌های روغنی، نخود فرنگی و سویا اشاره کرد. این ماده در صنایع غذایی به عنوان یک امولسیفایر (ترکیبی که به تسهیل مخلوط شدن دو مایع یا ماده متفاوت کمک می‌کند) نیز استفاده می‌شود.
شناسه کالا در انبار: 17708-90-6

لسیتین یک ترکیب طبیعی است که در سلول‌های زنده وجود دارد و از خانوادهٔ فسفولیپیدها به شمار می‌رود.

این ماده به شکل اصلی از گروهی از فسفولیپیدها به نام فسفاتیدیل‌کولین ساخته شده و در ساختار و عملکرد غشای سلولی نقش دارد.

لسیتین می‌تواند در تنظیم جریان مواد در و خارج از سلول، تسهیل فرآیند امولسیفیکاسیون (مخلوط شدن مایعات غیر قابل امولسیفیکی) و تولید اسیدهای چرب مؤثر باشد.

منابع غذایی لسیتین شامل تخم مرغ، دانه‌های روغنی مانند سویا و سایر گیاهان روغنی، نخود فرنگی و کبد حیوانات می‌شوند. همچنین، این ترکیب در بسیاری از مکمل‌های غذایی و محصولات غذایی پراکنده شده است.

لسیتین به عنوان یک امولسیفایر در صنایع غذایی به کار می‌رود؛ به این معنا که این ترکیب مواد چربی و آبی را که به طور طبیعی از هم جدا هستند، ترکیب و استحکام می‌بخشد. این ویژگی باعث استفاده گسترده لسیتین در تولید محصولات غذایی مانند آبنبات، شکلات، نان، و مایونز می‌شود.

علاوه بر این، لسیتین به عنوان یک مکمل غذایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یک منبع پتانسیل اسیدهای چرب مفید مخصوصاً برای سلامت مغز و سیستم عصبی در نظر گرفته می‌شود. همچنین، ادعا شده است که لسیتین ممکن است در کاهش میزان کلسترول خون نیز تأثیرگذار باشد.

در کل، لسیتین به عنوان یک ترکیب مهم در بیولوژی سلولی و سلامتی انسان نقش دارد و در صنایع مختلف به‌عنوان یک ماده کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.