دی مانیتول

دی-مانیتول یک نوع قند اولیه است که به صورت طبیعی در برخی از میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود. این ماده به عنوان یک الکل شیرین شناخته می‌شود و به دلیل خاصیت خود در جذب آب، معمولاً در صنایع غذایی و داروسازی به عنوان یک ماده افزودنی به کار می‌رود. همچنین، دی-مانیتول به عنوان یک ماده افزودنی در محصولات دیابتیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد به دلیل اینکه تاثیر کمی بر روی قند خون دارد و متابولیسم آن به دیابت کسیته ارتباط دارد.
شناسه کالا در انبار: 69-65-8

دی-مانیتول یک قند اولیه با خصوصیات شیمیایی خاص است که به صورت طبیعی در برخی از میوه‌ها و سبزیجات مانند خرما، زردآلو و قند ساقه نیز یافت می‌شود.

این ماده به عنوان یک الکل شیرین با فرمول شیمیایی C6H14O6 شناخته می‌شود و به شکل بلورهای بی‌رنگ یا ترشحات برفی متجانس شکل می‌گیرد.

در صنعت مواد غذایی و داروسازی، دی-مانیتول به عنوان یک ماده افزودنی به کار می‌رود. یکی از خصوصیات بارز آن این است که دارای توان جذب بالایی به آب است، این ویژگی باعث می‌شود که به عنوان یک عامل آب‌کشی در محصولات مختلف به کار گرفته شود.

همچنین، این خاصیت جذب آب به دی-مانیتول این امکان را می‌دهد که به عنوان یک ماده‌ی مخمر نیز در تولید برخی از محصولات خوراکی مورد استفاده قرار گیرد.

در محصولات دیابتیک، دی-مانیتول به عنوان یک جایگزین شیرین‌کننده به کار می‌رود. این ماده از نظر کالری کمتر از قندها به شمار می‌رود و همچنین تاثیر کمتری بر روی سطح قند خون دارد. به همین دلیل، افراد مبتلا به دیابت می‌توانند از محصولات حاوی دی-مانیتول به جای قند سنتی استفاده کنند.

همچنین، دی-مانیتول به عنوان یک ماده افزودنی در فرآوری داروها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، به ویژه در تولید داروهایی که نیاز به محافظت از حساسیت به رطوبت دارند.