فسفا تیدل کولین

فسفاتیدیل کولین چیست ؟ فسفاتیدیل کولین (PC) یک فسفولیپید متصل به ذره کولین است. فسفولیپیدها حاوی اسیدهای چرب ، گلیسرول و فسفر هستند. قسمت فسفره ماده فسفولیپید – لسیتین – از PC ساخته شده است. به همین دلیل ، اصطلاحات فسفاتیدیل کولین و لسیتین اغلب به جای هم استفاده می شوند ، اگرچه با یکدیگرمتفاوت هستند. غذاهایی که حاوی لسیتین هستند بهترین منابع غذایی برای PC هستند. اگرچه به طور سنتی از PC برای حمایت از سلامت مغز استفاده می شود ، ولی می تواند از عملکرد کبد نیز پشتیبانی کند و سطح کلسترول را کنترل کند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید که تحقیقات در مورد فواید این مکمل غذایی چه می گوید.
شناسه کالا در انبار: 97281-47-5
تماس برای قیمت

طبق مطالعه ای که در سال ۱۹۹۵ روی موش های مبتلا به زوال عقل انجام شد ، مکمل PC می تواند انتقال دهنده عصبی استیل کولین را در مغز افزایش دهد. همچنین ممکن است باعث بهبود حافظه شود. این مطالعه نشان داد که موشهای فاقد زوال عقل ، علی رغم افزایش سطح استیل کولین ، هیچ افزایش حافظه ای ندارند.

مطالعه ای در سال ۲۰۰۱ نشان داد که تغذیه موش ها با رژیم غذایی غنی از PC و ویتامین B-12 نیز تأثیر مثبتی بر سلامت مغز دارد. اگرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما مطالعات بیشتر مورد نیاز است.

تحقیقات ادامه یافته است و یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داده است که سطح فسفاتیدیل کولین با بیماری آلزایمر ارتباط مستقیم دارد.

ممکن است در ترمیم کبد کمک کند

مشخص شده که یک رژیم غذایی پرچرب بر کبد تأثیر منفی می گذارد و ممکن است باعث بیماری کبد چرب غیرالکلی یا سیروز کبدی شود. طبق مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ ، PC  در کاهش چربی هایی که منجر به کبد چرب (لیپیدهای کبدی) در موش هایی می شود که از رژیم غذایی پرچرب استفاده می کنند ، کمک کرد.

مطالعه دیگری بر روی موش ها بررسی کرده است که آیا بالا بردن سطح PC به حالت طبیعی به جلوگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک می کند یا خیر. این مطالعه نشان داد که PC به جلوگیری از تجمع چربی در کبد کمک می کند. با این حال ، از بیماری کبد چرب غیر الکلی جلوگیری نکرد.

PC ممکن است به محافظت در برابر عوارض جانبی دارو کمک کند

بعضی از داروها مانند داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) با استفاده طولانی مدت می توانند عوارض جانبی جدی دستگاه گوارش ایجاد کنند. این شامل درد معده ، خونریزی معده و سوراخ شدن روده است.

طبق یک مطالعه ۲۰۱۲ معتبر ، استفاده طولانی مدت از NSAID ممکن است لایه فسفولیپید دستگاه گوارش را مختل کند و این ممکن است باعث آسیب به دستگاه گوارش شود. تحقیقات نشان داده است که PC می تواند به جلوگیری از آسیب دستگاه گوارش مربوط به NSAID  کمک کند.

PC ممکن است به کاهش علائم کولیت اولسراتیو کمک کند

کولیت اولسراتیو باعث التهاب در دستگاه گوارش می شود و همچنین ممکن است باعث ایجاد زخم شود. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ ، افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو اغلب سطح PC در مخاط روده شان کاهش نشان می دهند. مکمل PC ممکن است به محافظت از لایه مخاط دستگاه گوارش و کاهش التهاب کمک کند.

PC ممکن است باعث لیپولیز شود

لیپولیز تجزیه چربی ها در بدن است. چربی زیاد ممکن است باعث تشکیل لیپوم ها شود. لیپوم ها تومورهای چربی خوش خیم بدون درد و گاهی دردناک هستند. بیشتر آنها با جراحی برداشته می شوند.

طبق یک مطالعه ۲۰۱۴ منبع معتبر ، تزریق PC به لیپوم ها می تواند سلولهای چربی آن را از بین ببرد و اندازه آن را کاهش دهد. برای تعیین ایمنی طولانی مدت این روش درمانی ، مطالعه بیشتری لازم است.

مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
شماره محصول97281-47-5
مترادف1,2-Dimyristoyl-sn-glycero-3-phosphocholine, 1,2-ditetradecanoyl-sn-glycero-3-phosphocholine, DMPC
فرمولC36H72NO8P
وزن مولکولی677.9
برچسب های محصول