ال-متیونین

متیونین اسید آمینه‌ای که در ساختار پروتئین‌ها یافت می‌شود.
شناسه کالا در انبار: 63-68-3
تماس برای قیمت

متیونین اسید آمینه‌ای که در ساختار پروتئین‌ها یافت می‌شود.

متیونین به عنوان کدون آغاز در فرایند ترجمه در ریبوزوم مورد استفاده قرار میگیرد.

اسید های آمینه بعنوان واحد ساختمانی پروتئین ها نقش مهمی در تغذیه طیور، آبزیان و دام دارند. اسید های آمینه به دو گروه ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند. اسید های آمینه غیر ضروری گروهی هستند که بدن می تواند آن ها را از دیگر اسید های آمینه و مواد غذایی بسازد.اسیدهای آمینه ضروری گروهی هستند که بدن قادر به ساخت آن ها نبوده و تنها از مواد غذایی با منشاء حیوانی تأمین می گردند. قبلأ ، این مواد غذایی در تغذیه طیور ، آبزیان و دامهای صنعتی از محصولات حیوانی از قبیل پودر ماهی تأمین می شد که به علت بروز آلودگی قارچی در نگهداری و تولید آفلاتوکسین از چرخه مصرف حذف شدند. مهم ترین و بیشترین اسید آمینه ضروری مورد نیاز بدن اسید آمینه متیونین می باشد که تنها اسید آمینه ای است که به روش سنتز شیمیایی تولید آن دارای صرفه اقتصادی می باشد.

متیونین به عنوان یکی از اسید آمینه های مهم و ضروری بوده و در ساختار  آن گوگرد وجود دارد. این اسید آمینه به عنوان مکمل غذایی و ضد اکسیدان در سیستم های بیولوژیکی بدن و هم چنین در تغذیۀ آبزیان و طیور استفاده می شود. متیونین پودر جامدی است که شامل 99% متیونین و 1% آب می باشد. سنتز شیمیایی متیونین مقرون به صرفه بوده و با توجه به علم تغذیه بدون استفاده از پروتئین، به عنوان بخشی از خوراک منطقی می باشد. سنتز متیونین در مقیاس صنعتی از طریق محصولات پتروشیمی از جمله آکرولئین و متیل مرکاپتان در سه مرحله صورت می گیرد.

به دلیل نقش و اهمیت بسیار زیادی که اسیدهای آمینه ضروری در فعالیت های حیاتی بدن طیور دارند، امروزه توجه به تامین مقادیر مورد نیاز این اسید آمینه در خوراک طیور از جایگاه ویژه¬ای برخوردار می باشد. تولید و سنتز هر یک از اسید آمینه¬های مورد نیاز بدن که چرخه تولید آن ها در بدن وجود ندارد لازم و ضروری بوده و از لحاظ اقتصادی تولید آن ها مقرون به صرفه می باشد. در میان اسیدهای آمینه ضروری، برخی از آن ها مانند متیونین و لیزین که تحت عنوان اسیدهای آمینه محدود کننده نیز خوانده می شوند، اهمیت بیشتری دارند. به طوری که امروزه به صورت سنتزی تهیه و بر حسب نیاز در آماده سازی خوراک های طیور مورد استفاده قرار    می گیرند. از جمله وظایفی که اسید آمینۀ متیونین در بدن حیوانات زنده بر عهده دارد، تامین گروه متیل آزاد جهت شرکت در چرخه متیلاسیون می باشد.

متیونین یکی از اجزای تشکیل دهنده تمام پروتئین ها است و بخاطر اهمیت آن امروزه به طور سنتزی ساخته شده و حتی آنالوگ های آن نیز سنتز شده و در جیره های غذائی به ویژه طیور مورد استفاده قرار می گیرد.

  متیونین می تواند با فلزات واکنش داده و در حذف فلزات سنگین از بدن کمک کند تا اطمینان حاصل شود که کبد، کلیه ها و مثانه سالم باقی می مانند. این اسید آمینه در حفظ عملکرد عروق و حفظ ناخن سالم، مو و پوست موثر می باشد. علاوه بر این، متیونین برای رشد عضلانی و انرژی ضروری است. متیونین مورد نیاز را می توان از طریق خوراک های مختلف و یا با استفاده از متیونین سنتزی تأمین کرد.

  همان طور که می دانید این اسید آمینه در ساختمان خود دارای عنصر گوگرد و متیل بوده و به علت حضور عنصر گوگرد در ساختمان متیونین، این اسید آمینه به عنوان جزئی از نمک های صفراوی محسوب می گردد.

از طرفی اسید آمینۀ متیونین در مراقبت¬های بهداشتی دام استفاده می شود. متیونین به عنوان عامل اسیدی کننده ادرار به دلیل دفع آنیون سولفات آن pH ادرار را کاهش می دهد. استفاده از متیونین برای کمک به حل و جلوگیری از سنگ مجاری ادرار، سنگ کلیه، سنگ مثانه و یا سندرم های ادراری بهتر می باشد. متیونین    همچنین برای کمک به درمان و یا پیشگیری از کبد چرب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
شماره محصول63-68-3
مترادفmethionine, h-Met-oh, (S)-2-Amino-4-(methylthio)butanoic acid
فرمولC5H11NO2S
وزن مولکولی149.208 g/mol
برچسب های محصول