دی-پنتنول

دکسپانتنول برای تسکین خارش و کمک به ترمیم پوست در اگزما، درماتوزهای خفیف، زخمهای‌سطحی، گزیدگی و نیش حشرات، پیچک‌سمی، بلوط سمی و زخم قنداق نوزادان مصرف می‌شود.
شناسه کالا در انبار: 81-13-0
تماس برای قیمت

دکسپانتنول (به انگلیسی: Dexpanthenol)

ویتامین ب5

رده درمانی: آنالوگ ویتامین ب

اشکال دارویی: کرم موضعی 

موارد مصرف

دکسپانتنول برای تسکین خارش و کمک به ترمیم پوست در اگزما، درماتوزهای خفیف، زخمهای‌سطحی، گزیدگی و نیش حشرات، پیچک‌سمی، بلوط سمی و زخم قنداق نوزادان مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر

این دارو یک آنالوگ ویتامین ب کمپلکس است و با تحریک‌اپی‌تلیزاسیون و گرانولاسیون در اگزماهاو درماتوزهای خفیف باعث تسریع بهبودزخم و تسکین خارش می‌شود.

فارماکوکینتیک

در صورت جذب‌سیستمیک به‌سرعت به اسید پانتوتنیک متابولیزه می‌شود و اغلب به‌شکل کوآنزیمA انتشار می‌یابد. متابولیت‌های دارو عمدتاً از طریق ادرار و بخشی نیز از راه مدفوع‌دفع می‌شوند.

عوارض جانبی

خارش، لکه‌های قرمز، درماتیت و احساس سوزش پوست ممکن‌است بروز نمایند.

دی پنتنول به صورت نرمال در پوست و مو وجود داشته و نیز بخشی از کوآنزیم A (ماده ای ضروری در ساختمان لیپیدهای اپی تلیال) است و به نام های Pro-vit-B5 و Dexpanthenol نیز شناخته می شود. این ماده در بدن به فرم اسیدی و فعال خود یعنی pantethine تبدیل شده و با تحریک پرولیفراسیون فیبروبلاست ها و تسریع رژنراسیون سلولی، به روند ترمیم زخم ها کمک می کند و بر همین اساس، در درمان زخم های ناشی از سوختگی و انواع درماتوزها کاربرد دارد. همچنین دارای اثر ضد التهابی بوده و برای رفع اریتم های ناشی از تماس با uv استفاده می شود.

این دارو بصورت موضعی به عنوان مرطوب کننده، برای تقویت آبرسانی لایه stratum corneum، کاهش از بین رفتن آب ترانس اپیدرمال و در نتیجه حفظ قوام و الاستیسیته ی پوست بکار می رود.

فرم تزریق داخل پوستی دی پنتانول در مزوتراپی، به منظور جوانسازی پوست، درمان stretch markها، ملاسما و پسوریازیس و نیز مقابله با ریزش مو استفاده می شود.

مشخصات محصول
نام ویژگیمقدار ویژگی
شماره محصول81-13-0
مترادفPanthenol, D-Pantothenyl alcohol, Dexpanthenol
فرمولC9H19NO4
وزن مولکولی205.25 g/mol
برچسب های محصول