پارا آمینو بنزوئیک اسید چیست؟

پارا آمینو بنزوئیک اسید نوعی ماده شیمیایی است که در ویتامین اسید فولیک و همچنین در برخی مواد غذایی از جمله غلات، تخم مرغ، شیر و گوشت یافت می شود.

پارا آمینو بنزوئیک اسید به صورت خوراکی برای بیماری های پوستی از جمله ویتیلیگو، پمفیگوس، درماتومیوزیت، مرفه آ، لنفوبلاستوما کوتیس، بیماری پیرونی و اسکلرودرما مصرف می شود همچنین برای درمان ناباروری در زنان، آرتروز، کم خونی، تب روماتیسمی، یبوست، لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) و سردرد استفاده می شود.

همچنین برای تیره شدن موهای خاکستری، جلوگیری از ریزش مو، جوانتر نشان دادن پوست و جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده می شود.

بیشتر به عنوان ضد آفتابی شناخته می شود که به صورت موضعی استفاده می شود. به نظر نمی رسد  به دفعات معمول و به صورت خوراکی مانند گذشته مصرف شود، زیرا برخی از افراد ایمنی و اثربخشی آن را زیر سوال می برند.

 

عوارض جانبی و ایمنی

وقتی به صورت موضعی مصرف می شود برای بیشتر افراد بی خطر است و درحال حاضر هیچ گزارشی از آسیب جدی گزارش نشده است، اگرچه گزارش هایی مبنی بر اینکه احتمال آفتاب سوختگی را در برخی افراد افزایش می دهد اگرچه به عنوان نوعی ضد آفتاب نیز استفاده می شود.

هنگام مصرف به صورت خوراکی و در مقادیر مناسب و استفاده به صورت قطره چشم، تقریبا بی خطر است. می تواند باعث تحریک پوست و ایجاد لکه زرد روی لباس شود.

گاهی نیز ممکن است حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، اسهال و از دست دادن اشتها را ایجاد کند. هنگام مصرف به صورت خوراکی در مقادیر بالا نسبتا پر خطر است و مصرف بیش از 12 گرم در روز می تواند عوارض جانبی جدی مانند مشکلات کبدی، کلیوی و خونی ایجاد کند.