کوآنزیم کیوتن(coq10) چیست و چه مزایایی دارد؟

قرص کوآنزیم کیوتن چیست؟

کوآنزیم کیو 10 (COQ10) مولکولی است که در بدن تولید می‌شود. این ماده در طول تولید، انرژی و به عنوان بخشی از سیستم آنتی اکسیدان‌های درونی به اندامک میتوکندری سلول‌ها کمک می‌کند. این ماده شبیه به سایر ترکیبات شبه ویتامینی است که برای بقا حیاتی است، اما لزومی برای مصرف مکملی آن وجود ندارد. این ماده در سرتاسر بدن یافت می‌شود اما به طور ویژه در قلب، کلیه، کبد و پانکراس وجود دارد.

خواص کوآنزیم Q10

برخی تحقیقات حاکی از پیشرفت‌های جزئی در عملکرد رگ‌های خونی است که منجر به کاهش فشارخون و بهبود جریان خون شده بود. با این حال، برای تأیید این موضوع، مطالعات بیشتری لازم است.

به نظر می‌رسد برای کاهش علائم فیبرومیالژیا بسیار مؤثر است، اما این براساس مطالعات اندکی انجام شده است و برای تأیید این امر تحقیقات بسیار بیشتری لازم است. با این وجود به دلیل تحمل حمله قلبی، مصرف داروهای استاتین، حالت‌های مختلف بیماری و پیری، احتمال کمبود آن وجود دارد.

 

1- تاثیر کوآنزیم Q10 در محافظت از ریه‌ها:

از بین تمام اعضای بدن، ریه‌ها بیشترین تماس را با اکسیژن دارند. این باعث می‌شود آن‌ها نسبت به آسیب اکسیداتیو بسیار حساس باشند. افزایش آسیب اکسیداتیو در ریه‌ها و خاصیت ضعیف محافظتی آنتی اکسیدان‌ها، از جمله مقادیر کم کوآنزیم Q10، می‌تواند منجر به بیماری‌های ریه مانند آسم و ا‌نسداد مزمن ریوی (COPD) شود.

یک مطالعه نشان داد که همراه با کوآنزیم Q10 باعث کاهش التهاب در افراد مبتلا به آسم و هم‌چنین نیاز آن‌ها به داروهای استروئیدی برای درمان آن‌ها می‌گردد.

 

2-کمک به بهبود عملکرد مغز:

عملکرد میتوکندری‌ها با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند. اختلال عملکرد میتوکندری می‌تواند منجر به مرگ سلول‌های مغزی و بیماری‌هایی مانند آلزایمر و پارکینسون شود. متأسفانه مغز به دلیل دارا بودن اسید چرب زیاد و تقاضای زیاد آن برای اکسیژن بسیار مستعد آسیب اکسیداتیو است. این آسیب اکسیداتیو تولید ترکیبات مضر که می‌تواند بر حافظه، شناخت و عملکردهای بدنی تأثیر بگذارد، تشدید می‌کند.

3-تاثیر کیوآنزیم Q10 در پیشگیری از سرطان:

استر‌س اکسیداتیو باعث آسیب سلول‌ها و عملکرد آن‌ها می‌شود. اگر بدن شما قادر به مقابله مؤثر با آسیب اکسیداتیو نباشد، ممکن است ساختار سلول‌های شما آسیب ببیند، احتمالاً خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

تحقیقات حاکی از این مساله بوده است که افراد مبتلا به سرطان دچار کمبود این ماده گردیده اند. کوآنزیم Q10 ممکن است سلول‌ها را از ا‌سترس اکسیداتیو محافظت نموده و تولید انرژی سلولی را ترویج کرده و سلامت و بقای آن‌ها را ارتقا بخشد.

4- کمک به بهبود عملکرد ورزشی:

ا‌سترس اکسیداتیو می‌تواند بر عملکرد عضلات و بنابراین عملکرد ورزشی تأثیر بگذارد. به طور مشابه، عملکرد میتوکندری غیرطبیعی می‌تواند انرژی عضلات را کاهش دهد، و این باعث می‌شود عضلات به طور موثر منقبض نشده و قادر به حفظ فعالیت ورزشی نباشند. علاوه بر این، مکمل کوآنزیم Q10 می‌تواند به افزایش قدرت حین ورزش و کاهش خستگی کمک کند، که هر دو باعث بهبود عملکرد ورزش می‌شوند.

5- تاثیر کوآنزیم Q10 بر پوست:

پوست شما بزرگ‌ترین عضو بدن شما است و به طور گسترده در معرض عوامل آسیب رسان که باعث پیری می‌شوند. این عوامل می‌توانند داخلی یا خارجی باشند.

برخی از عوامل آسیب رسان داخلی شامل آسیب سلولی و عدم تعادل هورمونی است. عوامل خارجی شامل عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش می‌باشند. عناصر مضر می‌توانند به کاهش رطوبت پوست و کاهش محافظت در برابر مهاجمان محیطی و هم‌چنین نازک شدن لایه های پوست منجر شوند.

استفاده از کوآنزیم q10 به طور مستقیم بر روی پوست می‌تواند با افزایش انرژی تولیدی در سلول‌های پوستی و ارتقاء محافظت آنتی اکسیدانی، آسیب‌های ناشی از عوامل داخلی و خارجی را کاهش دهند. در حقیقت می‌تواند باعث کاهش عمق چین و چروک های پوستی گردد. کاهش سطوح این ماده می‌تواند احتمال ابتلای به سرطان پوست را نیز بیشتر نماید.

تداخلات دارویی

مصرف استاتین ممکن است میزان کوآنزیم  q10 را در خون فرد کاهش دهد. مطالعات کاهش قابل توجهی در غلظت کوآنزیم  q10 پلاسما را به دنبال درمان با استاتین نشان داده‌اند. علاوه بر این، کوآنزیم q10 ممکن است اثر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین را کاهش دهد و این ممکن است خطر لخته شدن خون را افزایش دهد. کوآنزیم q10 هم‌چنین ممکن است با انسولین و برخی داروهای شیمی درمانی اختلال ایجاد نماید.

Leave your comment