مواد شیمیایی

در این مقاله همه چیز در مورد مواد شیمیایی توضیح داده شده است. مواد شیمیایی دارای ویژگی ها و ترکیبات ثابت و مشخصی هستند. همچنین شناسایی اجزایی که تشکیل دهنده مواد شیمیایی، با روش های جداسازی فیزیکی و تجزیه عناصر آنها ممکن نیست همچنین قوانین و مقررات ضروری در آزمایشگاه خوب است بدانید. جوزف پراست (شیمی دان معروف فرانسوی) برای اولین بار در قرن هجدهم میلادی توانست مفهومی از مواد شیمیایی ارائه کند که این موفقیت او پس از آزمایش های گسترده ی او بر روی مواد شیمیایی ای همچون کربنات مس به وجود آمد.

مواد شیمیایی آلی

 

در قدیم ، ماده آلی به ماده‌ای اطلاق می‌گردید که بوسیله بدن موجودات زنده ساخته می‌شد. تا اینکه در سال 1828 ، "وهلر" (Wohler) دانشمند آلمانی ، برای اولین بار جسمی به نام اوره به فرمول CO(NH2)2 را در آزمایشگاه از یک ترکیب معدنی به نام ایزوسیانات تهیه نمود و از آن پس معلوم شد که می‌توان مواد آلی را نیز در آزمایشگاه ساخت.

امروزه بیش از یک میلیون نوع ماده آلی شناخته شده است که بسیاری از آنها را در آزمایشگاهها تهیه می‌کنند. مواد آلی ، به مواد غیر معدنی گفته می‌شود و با مواد معدنی تفاوتهای کلی در چند مورد دارند. 

شیمی آلی

شیمی آلی (کیمیای عضوی) یا شیمی ارگانیک زیر مجموعه‌ای از دانش‌آموزان است که درباره ترکیبات کربن یا مواد آلی سخن می‌گوید، عنصر اصلی که با ترکیبات کربن آلی تشکیل می‌دهند، هیدروژن می‌باشد.

در گذشته به موادی که ریشه گیاهی یا حیوانی دارند، مواد آلی (ارگانیک) می‌گفتند اما مواد آلی را می‌توان از طریق روش‌های صنعتی و آزمایشگاهی و به کمک مواد معدنی نیز سنتز (گردآوری) کرد. در فرهنگ‌های فارسی معنی کلمه «آلی» یا «عضوی» مربوط به اندام‌های موجود زنده و هر موجودی است که دارای اعضا، آلات، اجزا، یا اندام‌های متعدد است.

موادی که از منابع آلی می‌آیند، در یک ویژگی مشترک هستند و آن‌ها در دارا بودن عنصر کربن هستند. دو منبع بزرگ مواد آلی که از آن‌ها مواد آلی با مواد ساده، می‌شوند، نفت و زغال سنگ هستند، این دو ماده فسیلی در مفهوم قدیمی آلی بوده و حاصل بقایا و ترکیب جانوران و گیاهان هستند. این ترکیبات ساده به عنوان مصالح ساختمانی، در ساختن ترکیبات بزرگتر و پیچیده‌تر مصرف می‌گردند. شیمی آلی، شیمی ترکیبات کربن با سایر عناصر به ویژه هیدروژن، شیمیایی، نیتروژن، هالوژن‌ها و غیره فلزات دیگر مانند (سلفر) و فسفر است. هم‌چنین فلزاتی مثل منگنیز، مس و پالادیم هم در برخی از ترکیب‌های آلی حضور دارند. الکلها، اِترها، هیدروکربنها، آلدئیدها، کتونها، کربوکسیل اسیدیکها، ترکیبات آلیفاتیک حلقوی، ترکیبات آروماتیک (مانند بنزن)، آمینها، فنولها، درشت مولکولها و بسپارها (پلیمر) و مانند آن را از مواد آلی اختصاصی آلی و خود شیمی داشته اند. داده اند.

استفاده از مواد آلی و دانش شیمی آلی در رنگ‌سازی، کاغذ و جوهرسازی، مواد غذایی، پوشاک، پتروشیمی، مواد پلاستیکی و لاستیکی، داروسازی، پزشکی و ده‌ها صنعت دیگر می‌برند. افزون بر بیست و یک میلیون ترکیب شده از کربن موجود و نیم میلیون مولکول جدید به خانواده مواد اضافه می‌شوند.

شیمی علی شالوده زیست شناسی و پزشکی است. ساختمان‌های موجود به غیر از آب، از مواد آلی ساخته شده‌اند، مولکول‌های مورد بحث در زیست‌شناسی مولکولی همان مولکول‌های علی هستند. ما را در عصر کربن زندگی می کنیم، هر روز روزنامه ها و مجلات، ذهن ما را می توان ترکیبات کربنی مانند کلسترول، اثرات اشباع، هورمون ها، استروئیدها، حشره کش ها و فرومون ها را مشاهده کرد. در دهه‌های گذشته به خاطر نفت، جنگ‌های متعددی راه افتاده‌است، همچنین دو فاجعه ی نازک شدن لایه اوزون که خطرناک است به خاطر وجود کلروفلوئوروکربنها می‌باشد و گازهای گلخانه‌ای که ناشی از حضور متان، کلروفلوئوروکربن‌ها و دی‌اکسید کربن است، زندگی انسان‌ها را به خطر می‌اندازد. .

تا اواسط قرن نوزدهم باور بر این بود که مواد آلی تنها در بدن موجودات زنده قابل تهیه و تولید هستند، تا این که در سال ۱۸۲۸ شیمی‌دان علی، به نام فریدریش وهلر، با ارائه روش سنتزی خود برای تولید اوره (یوریا) از آمونیوم. سیانات طی فرآیندی به نام سنتز وهلر، این باور را باطل اعلام کرد و عملاً باعث تولد شیمی آلی شد.

فریدریش وهلر، پدر شیمی آلی

 

 

شیمی معدنی

شیمی معدنی شاخه‌ای از دانش شیمی است که با کانی‌ها (مواد معدنی) و خواص آن‌ها سروکار دارد. شیمی معدنی شاخه بزرگی از علم شیمی است که به‌طور کلی شامل بررسی، تحلیل و تفسیر نظریه‌های خواص و واکنشهای تمام عناصر و ترکیبات آن‌ها بجز هیدروکربنها و اغلب مشتقات آنهاست. به عبارت دیگر می‌توان چنین اظهار نظر کرد که شیمی معدنی کلیه موادی که از جمله ترکیبات کربن نباشند، به استثنای اکسیدهای کربن و کربن دی‌سولفید را دربر می‌گیرد.

در شیمی معدنی در مورد گستره وسیعی از موضوعات از جمله: ساختار اتمی، بلورنگاری (کریستالوگرافی)، انواع پیوندهای شیمیایی اعم از پیوندهای کووالانسی، یونی، هیدروژنی و ...، ترکیبهای کئوردیناسیون و نظریه‌های مربوط، از جمله نظریه میدان بلور و نظریه اوربیتال مولکولی، واکنشهای اسید و باز، سرامیکها، تقارن مولکولی و انواع بخش‌های زیرطبقه الکتروشیمی (برقکافت، باتری، خوردگی، نیمه رسانایی و غیره) بحث می‌شود.

در باب اهمیت شیمی معدنی، ساندرسن چنین نوشته است:

در واقع بیشترین مباحث علم شیمی را دانش اتمها تشکیل می‌دهد و کلیه خواص مواد و ترکیبات، به ناچار ناشی از نوع اتمها و روشی است که با توجه به آن، اتمها به یکدیگر می‌پیوندند و مجموعه تشکیل می‌دهند و از طرف دیگر کلیه تغییرات شیمیایی متضمن بازآرایی اتمهاست. در این حال شیمی معدنی تنها بخشی از علم شیمی است که با توجه به آن می‌توان به صورتی ویژه، در باب مغایرتهای موجود در میان کلیه انواع اتمها بررسی نمود.

انواع مواد شیمیایی

مواد شیمیایی خود به دسته های ترکیبات شیمیایی، عناصر شیمیایی و یون تقسیم می شوند. به طور مثال آب هم یک نوع ترکیب شیمیایی است چون نسبت هیدروژن به اکسیژن آن همیشه ثابت است. مواد شیمیایی آلی همان مواد شیمیایی صنعتی می باشد که زیر مجموعه ی علم شیمی است. در واقع درباره ی ترکیبات کربن می باشد. امروزه همین مواد آلی را می توان از طریق روش های صنعتی و آزمایشگاهی بدست آورد. از مهم ترین مواد آلی نفت و زغال سنگ است. ماده ی اولیه مواد شیمیایی صنعتی، مواد آلی می باشد. مواد شیمیایی صنعتی در گرید های خوراکی و دارویی و گرید صنعتی یافت می شود. طبیعی است که گرید خوراکی و دارویی از درصد خلوص بالاتری نسبت به گرید صنعتی برخوردار است.

Leave your comment